Fuar Standı Çeşitleri Nelerdir?

Fuar standı çeşitleri oldukça geniş bir yelpazede yer alan bir konu başlığıdır. Uluslararası ve yerel fuar organizasyonları göz önünde bulundurulduğunda fuar standı kategorisinde çok sayıda seçeneğin bulunduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin ve Dünya’nın hemen her yerinde belli tarihlerde fuar organizasyonları düzenlenir. Fuar organizasyonlarının amacı; ziyaretçilerin ürün ve hizmetler hakkında etkin bilgi edinimini sağlamak, marka ve firmaların imajına katkı sağlamaktır. Ancak daha geniş anlamda değerlendirecek olursak; fuar organizasyonları bir ülkeye ya da bir kente doğal bir rekreasyon kazandırmak ve kalkınmasına destek olmak da diyebiliriz.

Bu sebeple fuar organizasyonlarının düzenlenme biçimi ve fuar alanına ait olan tüm ekipmanların özenle dizayn edilmiş olması büyük önem taşır. Fuar standı çeşitleri, fuar organizasyonu katılımcılarının bu alanda elde etmek istediği hedefe göre zaman içinde şekillenmiş ve gelişmiştir. Uzun yıllardan beri firmaların kendi kimliklerini en iyi yansıttıkları araç olan fuar standları, zaman içerisinde taleplere göre çeşitllenmiş ve günümüzdeki geniş yelpazesinde yer almıştır.

Fuar stand çeşitleri dediğimiz zaman aklımıza dört ana kategori gelmektedir. Bunlar:

a. Ahşap fuar standları

b. Modüler fuar standları

c. Maxima fuar standları

d. Kongre standları

Ahşap Fuar Standları

Fuar standı çeşitleri arasında en sık kullanılan stant modelidir. Üretim ve kullanımı oldukça yaygındır. Neredeyse tamamı sunta, suntalam, mdflam malzemelerden üretilmiş olan fuar standlarına ahşap fuar standı denir. Bu stand çeşidi, çok sayıda yenilikçi tasarıma sahip olması ve hemen her sektörle uyum sağlaması özelliklerinden kaynaklı sıklıkla tercih sebebidir. Ahşap, dayanıklı ve sert bir malzeme olmasının yanı sıra görünüm olarak estetik bir form yaratmaya da oldukça müsaittir. Stand yüzeylerinin pek çok alana uyum sağlaması, modern görünümü ve ürün teşhirinde sorunsuz bir hizmet sunması ahşap malzemenin fuar standı tasarımında vazgeçilmez bir malzeme olmasını sağlar.

Modüler Fuar Standları

Fuar organizasyonlarının amacına göre zaman zaman ahşap fuar standlarından daha sık tercih edilen bir stand modelidir. Modüler fuar standları, sök- tak formatında formatındadır ve oldukça pratiktir. Fuar organizasyonlarında ürün teşhirini çok daha kapsamlı ve etkin yapabilmek açısından ideal olan bir tasarıma sahiptir. Alüminyumdan imal edilen modüler sistemler; cam, mdf, suntalam gibi malzemelerin kombinasyonu ile de kullanılır. Tasarım şekilleri genellikle basit ve alışık olduğumuz formlarda olmasına karşın, sıradanlıktan kurtulabilecek pek çok detayı vardır. Bu sayede sürekli tekrara düşmeden kendini yenileyebilmektedir.

Maxima Fuar Standları

Fuar standı çeşitleri arasında estetik ve şık görünümü ile dikkat çeken maxima fuar standları, organizasyonlar için büyük bir yer tutar. Maxima fuar standları, fuar organizasyonları gibi rekabet sahasının güçlü olduğu alanlarda daha akılda kalıcı ve profesyonel bir görünüm sağlar. Böylelikle daima firma yararına katkıda bulunarak hem kısa vadede hem de uzun vadede birçok avantajın gerçekleşmesini garanti eder. Alüminyum, mdf, suntalam, cam gibi malzemelerin birlikte kombinasyonuyla tasarlanan bu standlarda yan malzeme kullanımı da gerçekleştirilebilir. Marka imajına uygun dekorasyonlar ve zenginlikler sayede çok yönlü ve fonksiyonel bir kullanım edinmek, bu stand tipinde oldukça mümkündür.

Kongre Standları

Kongre standları, firma ve markalara özel hazırlanan ve görselliği ön planda olan stand tiplerindendir. Etkileyici, şık ve kullanışlı olmaları sebebiyle kongre etkinlikleri gibi rekabetin yoğun olduğu alanlarda en sık tercih edilen stand türleri arasında yer alır. Kolay kurulum ve kolay kullanım imkanı sunmasıyla da diğer stand modellerinden ayrışan kongre standları, fark yaratarak dikkat çekmeyi de sağlamaktadır. Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, markalar, meslek odaları ve çeşitli firmalar tarafından amacına yönelik tasarlanmış kongre standları sağladıkları avantaj sayesinde sıklıkla kullanılır.

Ayrıca Kontrol Edin

moduler-fuar-standi

Modüler Fuar Standı

Modüler fuar standı; seminer, toplantı fuar gibi organizasyonlarda en çok karşılaştığımız stant tipidir. En gözde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir